CEM GÜRDENİZ

CEM GÜRDENİZ

Amiral Cem Gürdeniz, 1979 yılında Deniz Harp Okulu’nu bitirerek Donanmanın muhrip ve firkateynlerinde güverte subayı olarak görev almış, TCG Gaziantep firkateyni Komutanlığı ile Üçüncü Muhrip Filotillası Komodorluğu görevlerinde bulunmuştur.  Deniz Harp Akademisi ile Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirmiş, ABD Naval Postgraduate School’da İnsan gücü, Personel ve Eğitim alanında; Brüksel’de ULB (Université Libre Bruxelles)’de Uluslararası Politika dalında yüksek lisans yapmıştır.

2004 yılında Tuğamiral 2008 yılında Tümamiralliğe terfi etmiştir. Bu rütbelerde Deniz Kuvvetleri Strateji Daire Başkanlığı ile Plan Prensipler Başkanlığı görevleri ve ayrıca Çıkama Gemileri Komutanlığı ile Mayın Filosu Komutanlığı görevlerini ifa etmiştir. Balyoz kumpası nedeni ile 2012 yılında emekli edilmiştir. Halen Koç Üniversitesi Denizcilik Forumunun Kurucu Direktörü olarak görev yapmaktadır. İngilizce ve Fransızca bilen Amiral Cem Gürdeniz, farklı dillerde aralarında ‘Mavi Vatan Yazıları’ da dahil olmak üzere birçok eserin sahibidir.

DİCLE EROĞUL

DİCLE EROĞUL

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1981 yılında mezun oldu. Çalışma yaşamına PTT Genel Müdürlüğü’nde başladı. Türk Telekom’da Bilişim Ağları Daire Başkanlığı Görevinde bulundu. Türkiye’nin İnternet altyapısından sorumlu yönetici olarak görev yaptı. 1999 sonrası mesleğine özel sektörde devam etti.

Dünya Gazetesi “2002 Yılı Başarılı İş Kadınları” araştırmasında “Sektörlerinin En Başarılı Kadınları” dalında Telekom Sektörü Ödülünü aldı. Telkoder Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği ve Türkiye Bilişim Derneği’nde Genel Sekreter olarak hizmet verdi. Profesyonel iş yaşamını tamamladıktan sonra çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında çalıştı.

HASAN ÜNAL

HASAN ÜNAL

Prof. Hasan Ünal, İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldu. Doktora derecesini Manchester Üniversitesi’nden alan Ünal uzun yıllar Bilkent, Gazi ve Atılım Üniversitelerinde çalıştı. Misafir öğretim üyesi olarak Azerbaycan, Kazakistan ve KKTC’de bulundu. Kıbrıs ve Balkanlar konusunda uzman olan Prof. Ünal, şu anda Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm başkanlığını yürütmektedir.

ŞAHİN YAMAN

ŞAHİN YAMAN

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1990 yılında bitiren Şahin Yaman, ABD’de Uluslararası Ekonomi ve Rusya çalışmaları alanında Johns Hopkins Üniversitesi’nden (SAIS) yüksek lisans derecesi aldı.

1992 yılında kamu hizmetine başlayan Yaman, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nda çalıştı. Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. 2000-2001 yılarında T.C. Başbakanlık’ta Orta Asya, Çin ve Hindistan konularında iktisadi danışmanlık yaptı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’ni Dünya Ticaret Örgütü’nde 2002-2005, 2009 ve 2011-2015 yılları arasında ticari ateşe olarak temsil etti. Şahin Yaman, halihazırda ticaret politikaları hakkında kamu ve özel sektör ile inovasyon merkezlerine danışmanlık yapmaktadır.

VOLKAN ÖZDEMİR

VOLKAN ÖZDEMİR

Volkan Özdemir, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni bitirdikten sonra uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesini Uppsala, iktisat alanında doktorasını ise MGIMO üniversitelerinden almıştır. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın yanı sıra BOTAŞ şirketinde çalışmıştır. Ayrıca Uluslararası Enerji Şartı’nda kıdemli araştırmacı olarak bulunmuştur. Doç. Dr. Volkan Özdemir farklı kurumlarda jeopolitik odaklı birçok ders vermektedir.

Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde jeopolitik ekonomi, güvenlik ve enerji konularında birçok kitap ve makale yayımlamıştır. ATA Platform Direktörü görevindedir.

Twitter: @VozdemirV

BARIŞ HASAN

BARIŞ HASAN

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans derecesini İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden aldı. Doktora derecesini Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde Yunan dış politikası üzerine yazdığı tez ile aldı. Türkiye ve Almanya’da Yunanistan’daki Türk azınlığın sivil toplum kuruluşlarında çalıştıktan sonra İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında uluslararası etkinliklerin koordinasyonunda görev aldı. Uzun yıllar İstanbul Ticaret Odası ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda dış ticaret konularında uzman olarak çalıştı.

HASAN EREL

HASAN EREL

1990’da Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1992-94 yılları arasında ABD’de New York Institute of Technology’de iletişim masteri yaptı. Aynı dönemde A.A. ve TRT’nin New York ve Birleşmiş Milletler muhabiri olarak görev yaptı. 1995’te Kanal D Ankara Bürosu’nda diplomasi ve savunma muhabiri olarak televizyon haberciliğine adım attı. Sırasıyla Kanal 6, Milliyet Gazetesi ve Kanal 9’da diplomasi muhabiri olarak çalıştı. 1999’dan bu yana TRT’de muhabir olarak görev yapmaktadır. Diplomasi Muhabirleri Derneği’nin kuruluş aşamasında ve sonrasında da üye ve yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. TRT’de önce merkez haberlerde diplomasi muhabiri olarak çalıştı, ardından da dış haberler bölümlerinde dış haber ve dış politika ağırlıklı programlarda görev aldı. Sonrasında iki yıl boyunca TRT Dış Haberler Müdür Vekili olarak görev yaptı. 2008’de TRT Türk’e Dış Haber Editörü olarak geçtikten sonra 2010’da TRT İzmir Haber Merkezi’ne atandı.